LanguageTool Community

Catalan Dutch English French German Polish Portuguese Russian Spanish Ukrainian

Browse Rules: 467 matches

These are the errors that LanguageTool can detect. Visit the LanguageTool homepage to use it online or download it for free.

Description Exemple Categorie
eu + (perfectul simplu) Eu făcuși multe greșeli. Greșeli gramaticale - acord predicat
tu + (perfectul simplu) Tu făcui multe greșeli. Greșeli gramaticale - acord predicat
este + (adj pl) -> (v pl) + (adj pl) sau (v sg) + (adj sg) Este frumoși colorați. Greșeli gramaticale - acord predicat
ce faci și ce vorbești se știu [se știe] Ce faci și ce vorbești se știu. Greșeli gramaticale - acord predicat
al + (subst fem genitiv sg) + (adj acuzativ sg): al clasei hulită Este un reprezentant al hoților, al clasei hulită de oamenii cinstiți. Greșeli gramaticale - acordul după caz
unei + (subst fem genitiv sg) + (adj acuzativ sg): unei iubiri formidabilă Acest copil este fructul unei iubiri formidabilă. Greșeli gramaticale - acordul după caz
(subst masc genitiv) + (pron acuzativ) - (subst masc gen) + (pron genitiv) Băiatului acesta i s-a dat un premiu nemeritat. Greșeli gramaticale - acordul după caz
(subst fem genitiv) + (pron acuzativ) - (subst fem gen) + (pron genitiv) Femeilor acestea le este rușine de ce au făcut. Greșeli gramaticale - acordul după caz
(subst fem genitiv) + (pron acuzativ) - (subst fem gen) + (pron genitiv) Eu sunt un critic al ideii acestea. Greșeli gramaticale - acordul după caz
aceiași + (subst feminin) Este aceiași femeie ca și ieri. Greșeli gramaticale - acord pronume
LanguageTool 6.4-SNAPSHOT (2024-03-27 22:33:08 +0100)